Rojek


W niebieskim, ponad złotą falującą podstawą, złoty krzyż kawalerski, wokół którego osiem pszczół złotych . Klejnot: z niebiesko-złotej nałęczki, wyrasta chorągiew kościelna, o trzech latzach w barwie złotej, na której osiem jagód naturalnej barwy w pas złożonych( 1;2;3;2;1). Labry: niebieskie podbite złotem. U dołu maksyma

NIHIL FIT SINE CAUSA

Fundacji znaku rodowego rodziny Rojek dokonano dnia 15 maja Roku Pańskiego 2019, przez Pana Krzystofa Ryszarda Rojka, dla wszystkich męskich potomków Mieczysława Rojka oraz ich małżonek tak długo jak stosować będą nazwisko Rojek lub z członem Rojek. Prawo to, wolą fundatora rozszerza się na żeńskich potomków wraz z dziećmi. Intencją fundatora jest próba przyczynienia się do wzmocnienia więzi rodzinnych oraz kultywowania tradycji rodzinnej. Znak ten ma pozostać jako symbol tożsamości dla współczesnych jak i przyszłych pokoleń. Niniejszym potwierdza się że herb własny rodziny Rojek został zarejestrowany pod numerem 140519.

Legenda herbowa

Legenda herbowa w swej treści nawiązuje do nazwiska, w pierwotnej formie Rojewski,oraz wszystkich potomków pochodzących po mieczu od Mieczysława Rojka, ich odwagi, wiary i zasług poszczególnych członków rodziny dla kraju, na przestrzeni ostatniego stulecia. Pszczoły krążące wokół krzyża, nawiązując do nazwiska Rojek, ukazane jako rój pszczół symbolizują wielką rodzinę. Liczba osiem nie jest przypadkowa, gdyż wskazuje na gniazdo rodzinne stworzone przez Mieczysława Rojka wraz z małżonką Janiną, oraz sześciorgiem dzieci. Pośrodku złożony złoty krzyż kawalerski, wskazuje na zasługi przodków w walce dla kraju. Katolicka wiara symbolizowana jest choragwią kościelną, na której złożono osiem jagód jako najbardziej ulubionego owocu w rodzinie, przez wszystkich bez wyjatku.