ZNAKI, SYMBOLE, EMBLEMATY HERALDYCZNE


Żywieckie Towarzystwo Historyczne

 

 

Niniejszym informujemym, że na wniosek założyciela Żywieckiego Towarzystwa Historycznego, Szanownego Pana Pawła Handzlika, dokonano rejestracji znaku tego towarzystwa pod numerem 111121, w Polskiej Roli Herbowej, publikując jego wizerunek według poniższego opisu.

W polu niebieskim nad trójwzgórzem zielonym, dwie karabele o ostrzach srebrnych i rękojeściach złotych, w krzyż skośny, ponad ich skrzyżowaniem otwarta księga o kartach srebrnych i oprawie złotej, z której zwisa takiż sznur, przepleciony przez szable, z pętlą na prawo od skrzyżowania szabel, zakończony okrągłą pieczęcią złotą na lewo od skrzyżowania szabel.

Symbol ten w postaci herbu, został wykonany według wskazówek pana Pawła Handzlika przez heraldyka Kamila Wójcikowskiego z Łodzi, który potwierdza jego unikalność i jednorazowość.

Znaczenie elementów herbu:

Ogólna forma tarczy herbowej nawiązuje do herbu osobistego pana Pawła Handzlika, założyciela Towarzystwa. herb ten został zarejestrowany w roli herbowej Novej Heroldii pod numerem 030217. Wspólnymi elementami są skrzyżowany oręż symbolizujący kolekcję broni pana Handzlika oraz trójwzgórze, symbolizujące Beskid Żywiecki. Otwarta księga ze sznurem z pieczęcią ma wskazywać na księgi metrykalne, jako że Towarzystwo ma między innymi zajmować się studiowaniem takich ksiąg. Niebieskie pole herbu oraz głowa żubra z kolcem nawiązują do miejskiego herbu Żywca, gdzie działa Żywieckie Towarzystwo Historyczne.

Jelenia Góra 21 grudnia 2021 roku