Ciećkiewicz


Na niebieskiej tarczy srebrny miecz, na wysokości  głowni z prawej klamra, z lewej trzy ostrza kosy w pas, rzędem w słup, wszystko barwy srebrnej. Klejnot: Bawole rogi w barwach, góra niebieska dół srebrne, przed nimi złożona srebrna (biała) głowa wilka o niebieskich oczach. Labry : niebieskie podbite srebrem. U dołu na wstędze motto

,,e pluribus unum”

Fundacja herbu własnego Ciećkiewicz, została podjęta z inicjatywy Macieja Marcina Ciećkiewicza, który to herb ten zgłosił do rejestru herbarza Polskiej Roli Herbowej, gdzie został zarejestrowany pod numerem 020824. Upoważnionymi do używania tego znaku herbowego są wszyscy bezpośredni potomkowie fundatora oraz osoby wymienione w aneksie do aktu rejestracji.

Gniazda rodowe tej zacnej rodziny: przede wszystkim Cieszanów (obecnie woj.podkarpackie a wcześniej lwowskie), Lwów i Jarosław – wszyscy Ciećkiewicze pochodzą z tego regionu co najmniej od czasów króla Jana III Sobieskiego. Wśród innych faktów z życia przodków, jak podają rodzinne przekazy, podobno są oni w części potomkami ludności tatarskiej. zasiedlającej te tereny ponad 400 lat temu i faktycznie poza tym, że prawie wszyscy mają czarne włosy, często pojawiają się bardziej skośne oczy niż u innych.  Wśród przodków którzy wyróżnili się ponad resztę otoczenia, wymienić należy kilka osób w tym: Konstantego Ciećkiewicza – powstaniec listopadowy i członek Towarzystwa Demokratycznego Polskiego w Paryżu.  Wojciech Ciećkiewicz – ksiądz zabity w trakcie rabacji galicyjskiej za próbę wzniecenia powstania, Roch Ciećkiewicz – powstaniec styczniowy, Baltazar Ciećkiewicz – powstaniec styczniowy, Marian Ciećkiewicz – legionista Piłsudskiego, uczestnik walk o niepodległość, najstarszy lekarz w Polsce, Kazimierz Cieczkiewicz ( Ciećkiewicz) – kapitan WP, obrońca Lwowa, naczelnik straży pożarnej we Lwowie, propagator motoryzacji w Polsce, Adam Ciećkiewicz – adwokat, dowódca pociągu pancernego ,,Smok” który ruszył na odsiecz Lwowa, Edmund Cieczkiewicz – malarz, Marian Ciećkiewicz ps. Lasocki – żołnierz AK, dziadek Fundatora, Jan Ciećkiewicz ps Jeleń – żołnierz AK, powstaniec warszawski, Józef Ciećkiewicz pseudonim Jur – żołnierz AK i powstaniec warszawski.  Generalnie ród pochodzi z drobnego mieszczaństwa, zamieszkujący od kilkuset lat region podkarpacki, z którego pochodzą się wymienieni przodkowie. Zajmowali się  rzemiosłem, parali się rolnictwem i jak widać duża część z nich od zawsze ciągnęła i ciągnie do wojska.