Kosiorek


Zielona tarcza cięta w falę, z podwyższoną podstawą barwy niebieskiej. Góra, dwa zwrócone do siebie, gotowe do lotu żurawie, o naturalnej barwie. Klejnot:  na niebiesko – złoto – zielonej nałęczce, dwa drzewa wiekowej sosny, pomiędzy którymi stąpa jeleń srebrny o złotych rogach. Labry: prawe zielone podbite srebrem, lewe niebieskie podbite srebrem. Pod tarczą na wstędze maksyma łacińska ,,honor es primum”

Fundacja i rejestracja herbu nastąpiła dnia 14 czerwca Roku Pańskiego 2023 dla rodziny Kosiorek. Intencją fundatora jest próba przyczynienia się do wzmocnienia więzi w rodzinie oraz kultywowania jej tradycji. Znak ten ma pozostać symbolem tożsamości dla współczesnych i przyszłych pokoleń. Uprawnionymi do używania tego znaku herbowego są: żona, wszyscy bezpośredni potomkowie fundatora, męscy i żeńscy, tak długo jak stosować będą nazwisko Kosiorek oraz według ustaleń zawartych w aneksie do tego aktu rejestracyjnego. Niniejszym potwierdzamy, że herb własny rodziny Kosiorek, został zarejestrowany pod numerem 120623 w Polskiej Roli Herbowej Nova Heroldia z Jeleniej Góry.

Konstrukcja herbu poprzez elementy klejnotu, nawiązuje do miejsca pochodzenia Fundatora oraz jego przodków, poprzez symboliczne przejęcie elementu herbu miasta Ełk, a mianowicie postaci jelenia stąpającego pomiędzy drzewami. Natomiast godło tego herbu jest sentencją dążeń do harmoni i jedności z przyrodą, a szczególnie umiłowania do mazurskich jezior, gdzie Fundator ma zamiar założyć nową siedzibę rodzinną. Barwa zielona i niebieska ma swoją określoną symbolikę heraldyczną. Barwa zielona  reprezentuje miłość, radość, obfitość, nadzieję i lojalność w małżeństwie. Zielony kolor używany jest do reprezentowania natury, uzdrawiania, zdrowia, młodości lub płodności, ponieważ jest to kolor dominujący w przyrodzie. Barwa niebieska oznacza czystość, lojalność, prawdę i wierność. Postać żurawia, jest zwiastunem szczęścia i nadziej oraz budzącej się do życia przyrody. Ponieważ żurawie wiążą się najczęściej na całe życie w pary, dwa żurawie zwrócone do siebie, przedstawione w godle herbowym, nawiązuja do więzi małżeńskiej Fundatora, jako przykładu związku na całe życie. Zarówno w heraldyce jak i w szeroko pojętej sztuce, żuraw (po łacinie Grus grus) oznacza szczęście i długowieczność. W wierzeniach narodów słowiańskich żurawie pełniły rolę przewodnika prowadząc przez życie pełne niebezpieczeństw w zawsze znanym i dobrym  kierunku. Ukoronowaniem symboliki tego herbu, jest łacińska maksyma zawarta na wstędze pod herbem,  w słowach ,,honor es primumu” czyli  honor na pierwszym miejscu.

Za wiarygodność genealogiczną i heraldyczną po dokonaniu konsultacji i sprawdzeniu dostarczonych dokumentów potwierdza

komisja heraldyczna.

Jelenia Góra, 16 czerwca 2023 roku.