Tomasz Steifer

Tomasz Steifer

Zarzad  Towarzystwa Polska Wspolnota Heraldyczna, oraz rola herbowa Nova Heroldia, postanawia powolac do zycia komitet organizacyjny utworzenia nagrody za najlepsze opracowanie o tematyce heraldycznej, imienia naszego zmarlego kolegi heraldyka, Tomasza Steifera. Sklad komitetu oraz regulamin przyznawania tej nagrody zostana opublikowane do konca roku 2016.

Studiował na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego, który ukończył w 1978, a następnie rozpoczął studia na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Konserwacji Dzieł Sztuki, w Katedrze Konserwacji Starych Druków i Grafiki, zakończone dyplomem w 1985 r. Był również absolwentem Szkoły Oficerów Rezerwy, którą ukończył w stopniu podporucznika piechoty. Zajmował się projektowaniem grafiki książkowej oraz iluzjonistycznym malarstwem sztalugowym i ściennym, był autorem projektów wystroju wielu miejsc publicznych, głównie w trójmiejskich Szadółkach gdzie mieszkał od 1988. Tworzył „stołobrazy” – obrazy przestrzenne tworzone na blatach stołów.

Od czternastego roku życia pasjonował się heraldyką, jako nastolatek opublikował pierwszy felieton na ten temat, który ukazał się w tygodniku „Panorama”. Był członkiem-założycielem Polskiego Towarzystwa Heraldycznego, członkiem „The International Association of Amateur Heralds” i Polskiej Wspólnoty Heraldycznej „Nova Heraldia”[1], założycielem i prezesem fundacji „Pro Heraldica”[2] oraz twórcą wielu prac związanych ze sztuką heraldyczną m.in. wielu herbów miast i jednostek administracyjnych. Uczestniczył m.in. w wystawach: Ars Heraldica zorganizowanej przez PTH w 1995 w Muzeum Niepodległości w Warszawie[3] oraz Obok. Polska-Niemcy.1000 lat historii w sztuce zorganizowanej przez Zamek Królewski w Warszawie w 2011 w Martin-Gropius-Bau w Berlinie[4].

Publikacje

Przypisy

 1. Referat wygłoszony na zjeździe założycielskim Polskiej Wspólnoty Heraldycznej w Jeleniej Górze

Linki zewnętrzne

4 Komentarzy

 1. Michael Antos

  Najszczersze kondolencje. Tomek byl wspanialym czlowiekiem.

  1. Norbert Waclawczyk (Post autora)

   W imieniu rodziny i kolegów heraldyków dziękuję za pamięc i zapraszam do wspólpracy.
   Norbert Waclawczyk
   Polska Wspólnota Heraldyczna

 2. Krzysztof

  Śmierć kol. Tomasza Steifera to niepowetowana strata dla polskiej heraldyki.
  Z dużym smutkiem przyjąłem wiadoość o opuszczeniu grona polskich heraldyków przez Autora znakomitych opracowań i interesjących dokonań ś.p. Tomasza. Dołączam kondolecje dla Rodziny znakomitego Twórcy. Krzysztof J. Guzek, Member of The Heraldry Society of Scotland

  1. Norbert Waclawczyk (Post autora)

   W imieniu rodziny, kolegów heraldyków oraz zarządu Polskiej Wspólnoty Heraldycznej Nova Heroldia
   dziękujemy za pamięć i uznanie dla jego osiągnięć.
   Pozostanie w naszej pamięci jako znaczący i zasłużony osoba dla polskiego amatorskiego ruchu heraldycznego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *